Spelschema

Markerar de offentliga spelningar jag har med fet stil.

Spelningar 2024

14/2 Filt & Kudde på Öppna förskolan i Oxelösund kl 10.00
15/2 Hallå i lådan på Öppna förskolan Semlan i Sköndal kl 10.00
20/2 Filt & kudde Förskolan Starrbäcken/Tingeling kl 9.30
22/2 Filt & kudde på förskolan Gökboet, Tensta kl 9.30
27/2 Mekaniska orkestern Efterhäng på Årsta kulturhus kl 16.30
29/2 Konsäärt på förskolan Asken Örebro/Tysslinge kl 10.00

5/3 Hallå i lådan på förskolan Zachrisberg kl 9.15 och kl 10.00
6/3 Hallå i lådan på förskolan Sjötorget kl 9.15 och kl 10.00
7/3 Hallå i lådan på förskolan Brunnen kl 10.00
8/3 Hallå i lådan på förskolan Utsikten kl 9.30
10/3 INSTÄLLT- Mekaniska orkestern på Kulturhuset i Stockholm kl 13.00 -INSTÄLLT!!!!
12/3 Hallå i lådan på Öppna förskolan Forsängen i Farsta Strand kl 10.15
13/3 Hallå i lådan på förskolan Sjövik kl 9.15 och kl 10.00
14/3 Hallå i lådan på förskolan Parken kl 9.30
15/3 Hallå i lådan på förskolan Ängen kl 9.30
16/3 Småpunk på Täby kulturhus kl 12.30
19/3 Småpunk på Region Stockholms utbudsdag på Dieselverkstan
20/3 Hallå i lådan på förskolan på förskolan Guldklimpar kl 10.00
21/3 Bää muu nöff på Förskolan Montessori-Mondial kl 9.30 & kl 10.00
22/3 Konsäärt på Huddinge bibliotek kl 10.00
23/3 Mekaniska orkestern finns utställd på Puppet Jam Scenkonstmuseet 13-16.00
26/3 Hallå i lådan på Önskeförskolan kl 10.00 och kl 14.00
27/3 Filt & Kudde på förskolan Harspåret kl 9.30

6/4 Mekaniska orkestern i Oskarshamn kl 11.00 Jazz och bluesfestival.
v 15 Blommorna spelas på förskolor i Farsta stadsdel x 8
v 16 Blommorna spelas på förskolor i Farsta stadsdel x 8
v 17 Blommorna spelas på förskolor i Farsta stadsdel x 8
26/4 Småpunk på Kulturhuset i Haninge x 2
27/4 Småpunk på Kulturhuset i Haninge

v 18 Blommorna spelas på förskolor i Farsta stadsdel x 8
4/5 Bää muu nöff på Storvreta bibliotek Uppsala kl 11.15
4/5 Bää muu nöff på Uppsala Stadsbibliotek kl 14.00
v 19 Blommorna spelas på förskolor i Farsta stadsdel x 6
v 20 Bää muu nöff spelar på förskolor i Uppsala kommun x 8 st
v 21 Bää muu nöff spelar på förskolor i Uppsala kommun x 8 st
25/5 Blommorna utanför Tegelscenen på Hökarängens dag kl 14.00
28/5 Badjazz vid Motalaparkens plaskdamm/Hjortgläntans parklek kl 9.30 och kl 14.30
29/5 Badjazz för förskolan Bellmanskällan kl 9.30
30/5 Blommorna i parkleken Semlan. Sköndal kl 10.30
31/5 Filt & kudde på Hornstulls bibliotek kl 9.30 och kl 10.30

3/6 Bää muu nöff förskolan Kastanjen och Rönneberga x 3
4/6 Bää muu nöff på förskolan Kaksi Kieltä kl 10.00
5/6 Blommorna på förskolan Sandön kl 9.30
5/6 Blommorna i parkleken Rågdalen kl 14.00
10/6 Blommorna Gröndals förskolor x 2
11/6 Filt & kudde på förskolan Orren kl 9.30
12/6 Blommorna på förskolan Starrängen 
13/6 Badjazz spelar i Högalidsparken kl 13.00
17/6 Blommorna i parkleken i Fagersjö kl 10.00
18/6 Bää muu nöff på förskolorna Igelbäcken kl 9.30  och Ekbacken kl 10.30
19/6 Bää muu nöff i parkleken Hinken, Rinkeby kl 10.00
20/6 Hallå i lådan Aktivitetsytan bakom Rågsveds C kl 13.00 (Öppna förskolan)

8/7 Badjazz prel Herräng
9/7 Badjazz Erikslunds plaskdamm i Tensta kl 10.00 och kl 14.00
10/7 Badjazz vid plaskdammen Fagerlid i Hökarängen kl 10.00
11/7 Blommorna i parkleken Spånga by, Tensta kl 10.00 och kl 14.00
13-14/7 Badjazz på Åland prel
16/7 Bää muu nöff parklekn Rinken, Rinkeby kl 10.00
17/7 Badjazz i Skarpaby parklek Skarnäck kl 10.00 och ev även på em
18/7 Badjazz i vid plaskdammen i Farstaängens parklek kl 14.00

19/7 Blommorna i Forsängen parklek i Farsta Strand

3/8 prel inhopp på Bondbönedagen nånstans i Värmland mer info kommer…
12/8 Blommorna i parkleken Backen i Östberga kl 10.30

13/8 Blommorna på Medborgarplatsens utomhusscen kl 9.30 och kl 10.45
29/8 Stå upp! prel provföreställning på STOFF Tegelscenen kl 10.00
31/8 prel Badjazz i Helsingfors.

11/9 Bää muu nöff på förskolan Viveln kl 9.30
12/9 Bää muu nöff på förskolan Fyrbåken
v 38 Bää muu nöff spelas på förskolor i Rinkeby-Kista prel
v 39 Bää muu nöff spelas på förskolor i Rinkeby-Kista prel
26/9 Mekaniska orkestern på Efterhäng, Spånga Folkan kl 16.30

v 40 Bää muu nöff spelas på förskolor i Rinkeby-Kista prel
v 41 Bää muu nöff spelas på förskolor i Rinkeby-Kista prel
15/10 Hallå i lådan x 2 på förskolan Kullerbyttan
16/10 Filt & kudde på förskolan Styrmannen
20/10 Mekaniska orkestern på stadsbiblioteket i Mariehamn, Åland prel.
26/10 Småpunk i Sigtuna prel

8/11 Konsäärt på Kulturhuset i Kungsängen kl 9.30 och kl 10.45
13/11 Mekaniska orkestern på Efterhäng, Fanfaren i Farsta kl 16.30
30/11 Småpunk på Ekerö

 

Spelningar 2023

8/2 Konsäärt på Efterhäng Biograf Sländan Botkyrka kl 16.30
9/2 Konsäärt på Efterhäng Hjorthagens kulturhus kl 16.30
14/2 Filt & kudde på Tyska förskolan kl 10.00
15/2 Hallå i lådan Önskeförskolan kl 14.30
16/2 Filt & kudde på Fsk Skördevägen kl 9.30 & 10.10
17/2 Mekaniska orkestern Kulturplatån, Gislaved kl 15.00
23/2 Hallå i lådan Kyrkans Öppna förskola i Gagnef kl 11 &  kl 13.00
28/2 Hallå i lådan Öppna förskolan Forsängen kl 10.30

7/3 Bää muu nöff Fsk Utsikten kl 9.30
9/3 Bää muu nöff Fsk Metaren kl 9.45
10/3 Bää muu nöff x 3 Fsk Årstadal
13/3 Bää muu nöff x 3 Fsk Årstadal
15/3 Bää muu nöff Önskeförskolan kl 9.45 och kl 10.15
16/3 Mekaniska orkestern Bio Aspen kl 10.00
17/3 Mekaniska orkestern Bio Aspen kl 13.00
20/3 Bää muu nöff Fsk Årstadal kl 9.30 & kl 10.00
21/3 Filt & kudde Fsk Trädet kl 9.30
22/3 Bää muu nöff Fsk Årstadal kl 9.30 & kl 10.00
23/3 Mekaniska orkestern utbudsdag i Oskarshamn
28/3 Bää muu nöff Öppna förskolan Forsängen kl 10.30
29/3 Filt & kudde Fsk Kolonnetten kl 9.30 & kl 10.15
30/3 Filt & kudde Fsk Den röda tråden kl 9.30 & kl 10.15
31/3 Filt & kudde Fsk Samsö kl 9.30

3/4  Filt & kudde Fsk Ekebergabacken kl 9.30
4/4 Filt & kudde Fsk Trädgården kl 9.30 & kl 10.15
5/4 Filt & kudde Fsk Sandslottet kl 9.30 & kl 10.15
6/4 Filt & kudde Fsk Bullerbyn kl 9.30 & kl 10.15
17/4 Filt & kudde Fsk Håven kl 9.30 & kl 10.15
18/4 Filt & kudde Fsk Kakburken kl 9.30 & kl 10.15
19/4 Filt & kudde Fsk Gullängen kl 9.30 & kl 10.15
20/4 Filt & kudde Fsk Rymden kl 9.30 & kl 10.15
21/4 Konsäärt, i Bro  kl 9.30 och 10.30
24/4 Filt & kudde Fsk Guldgruvan kl 9.30
25/4 Filt & kudde Fsk Morkullan kl 9.30 & kl 10.15
26/4 Filt & kudde Fsk Lövlunda kl 9.30 & kl 10.15
27/4 Filt & kudde Fsk i Fagersjö kl 9.30 & kl 10.15

2/5 Filt & kudde Fsk Sunnan kl 9.30 & kl 10.15
3/5 Filt & kudde Fsk Sagoskogen kl 9.30 & kl 10.15
4/5 Filt & kudde Fsk Skogsbacken kl 9.30 & kl 10.15
5/5 Filt & kudde Fsk Lagunen kl 9.30
8/5 Bää muu nöff Öppna förskolan i Fagersjö kl 10.00
9/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
10/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
11/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
12/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
15/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
16/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
17/5 Bää muu nöff x 2 i Skärholmen
22/5 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
23/5 Bää muu nöff Fsk Stjärnhuset kl 10.00
24/5 Bää muu nöff Fsk 79 & Park kl 9.30
25/5 Bää muu nöff Öppna förskolan Semlan kl 10.30
26/5 Filt & kudde Fsk Regnbågen kl 10.15
27/5 Badorkestern i Vällingby Centrum kl 13.00
29/5 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
30/5 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
31/5 Hallå i lådan utomhus på Öppna förskolan Farstaängen kl 10.00

1/6 Filt & kudde x 1 Fsk Rinkeby-Kista
2/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
7/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
8/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
9/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
12/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
14/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
15/6 Filt & kudde x 2 Fsk Rinkeby-Kista
17/6 Småpunk i Lidköping kl 15.00
19/6 Badorkestern i Högalidsparken kl 13.00 och kl 15.00
27/6 Badjazz vid plaskdammen i Farstaängens parklek kl 14.00

27/7 Badjazz vid plaskdammen i Rinkens parklek, Rinkeby kl 10.00
27/7 Badjazz vid plaskdammen i Hinkens parklek, Rinkeby kl 14.00
28/7 Badjazz Mariehamn. Åland

29/7 Badjazz Mariehamn. Åland. Kl 11 Nabben. Kl 14 Lilla Holmen.
30/7 Badjazz Mariehamn. Åland
31/7 Badjazz Spånga by plaskdamm, Tensta kl 10.00
31/7 Badjazz Soltunets plaskdamm, Spånga kl 14.00

7/8 Bää muu nöff Rinkeby Torg kl 12.00 och kl 14.00
8/8 Bää muu nöff Soltunets parklek, Spånga kl 10.00 och kl 14.00
16/8 Bää muu nöff Öppna förskolan i Östberga kl 9.30 och kl 10.30

17/8 Hallå i lådan Hjortgläntans parklek kl 10.00
18/8 Bää muu nöff Älvsjö Torg kl 14.00
19/8 Badorkestern spelar vid plaskdammen i Östberga kl 11.30

20/8 Badorkestern spelar vid sjön Rudan, Haninge kl 14.00 
31/8 Hallå i lådan Öppna förskolan Forsängen

2/9 Bää muu nöff i parkleken Starrmyran, Hökarängen kl 13.00
5/9 Bää muu nöff x 2 fsk på Östermalm
6/9 Bää muu nöff x 2 fsk på Östermalm
7/9 Bää muu nöff x 1 fsk på Östermalm
9/9 Mekaniska orkestern Barnfestival på Öland kl 15.00
12/9 Bää muu nöff x 2 fsk på Östermalm
13/9 Bää muu nöff x 1 fsk på Östermalm
14/9 Bää muu nöff Öppna förskolan i Farstaängen kl 10.00
15/9 Hallå i lådan på Flemingsbergs bibliotek kl 10.00

18/9 Bää muu nöff på fsk Gärdesbacken kl 10.00
19/9 Bää muu nöff x 2 fsk på Östermalm
20/9 Bää muu nöff x 1 fsk på Östermalm
26/9 Hallå i lådan Fsk Forskarbacken
27/9 Hallå i lådan Tyska förskolan
28/9 Bää muu nöff x 2 fsk på Östermalm
29/9 Hallå i lådan på Hornstulls bibliotek kl 9.30 och kl 10.30

3/10 Bää muu nöff på fsk Mässen
4/10 Hallå i lådan och Speldosan på förskolan Kullerbyttan, Årsta
5/10 Bää muu nöff x 2 på Förskolan Fryken
6/10 Filt & kudde på Biblioteket i Rinkeby kl 9.30 och kl 10.10
11/10 Hallåi lådan på Önskeförskolan Söder
12/10 Bää muu nöff Öppna förskolan Forsängen kl 10.30
13/10 Småpunk på Haninge kulturhus kl 9.30 och kl 10.30
14/10 Mekaniska Orkestern, Scenkonstfestival i Viksjö, Järfälla Kl 14.00
17/10 Speldosan på Efterhäng i Falkenberg kl 16.30
18/10 Speldosan på Efterhäng i Halmstad kl 16.30
19/10 Speldosan på Efterhäng i Varberg kl 16.30
20/10 Speldosan på Efterhäng i Hylte kl 16.30
24/10 Speldosan i Eskilstuna x 2
25/10 Speldosan i Eskilstuna x 2
26/10 Hallå i lådan på Tegelscenen kl 10.00
26/10 Speldosan på Tegelhäng på Tegelscenen kl 16.30

1/11 Filt & kudde på fsk i Latorp
1/11 Filt & kudde Bibliotek i Örebro kl 14.00
3/11 Mekaniska orkestern på Eskilstuna Stadsmuseum kl 10.30 och kl 13.30
6/11 Farstängens öppna förskola x 2
7/11 Konsäärt förskolan Brunnen
8/11 Konsäärt x 2 på förskolan Skördevägen
9/11 Filt / kudde på förskolan Nyponet kl 9.15
14/11 Bää muu nöff fsk Bellmanskällan x 2
15/11 Mekaniska orkestern x 2 på Vällingby bibliotek
16/11 Bää muu nöff på förskolan Forskaren kl 9.30
20/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
21/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
22/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
23/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
25/5 Konsäärt på bibliotek i Uppsala x 2
27/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
28/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
29/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala
30/11 Konsäärt x 2 på fsk i Uppsala

4/12 Konsäärt på Öppna förskolan i Valsta kl 13.30

 

 

Spelningar 2022

Januari
5/1 Bää muu nöff i Parkleken Odlarängen kl 14.00
7/1 Bää muu nöff i Parkleken Kulan kl 10.00
Bää muu nöff i Parkleken Ekholmen kl 14.00
31/1 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka -Inställd framflyttad

Februari
1/2 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka -Inställd framflyttad
2/2 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka -Inställd framflyttad
3/2 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
5/2 Bää muu nöff på torget i Hökarängen
7/2 Konsäärt x1 på i turné i Botkyrka -Inställd framflyttad
8/2 Hallå i lådan på förskolan Mikrofonen -Inställd framflyttad
9/2 Hallå i lådan på förskolan Metronomen -Inställd framflyttad
10/2 Konsäärt x1 på i turné i Botkyrka -Inställd framflyttad
11/2 Konsäärt x1 på i turné i Botkyrka -Inställd framflyttad
14/2 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
15/2 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
16/2 Konsäärt x1 på i turné i Botkyrka
18/2 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka

Mars
1/3 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
2/3 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
3/3 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
7/3 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
8/3 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
9/3 Konsäärt x2 på i turné i Botkyrka
10/3 Bää muu nöff Parkleken Odlarängen, Tallkrogen
14/3 Hallå i lådan på förskolan Mikrofonen
15/3 Hallå i lådan på förskolan Metronomen
16/3 Bää muu nöff på Öppna förskolan Farstaängen kl 10.00
17/3 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
19/3 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
21/3 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
22/3 Filt & Kudde x 2 på förskolan Kosmos, Hagsätra
23/3 Filt & Kudde x 2 på förskolan Kosmos, Hagsätra
24/3 Filt & kudde  x 2 på Hornstulls bibliotek
25/3 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
28/3 Bää muu nöff på förskolan Baltazar kl 10.00
29/3 Bää muu nöff på Öppna förskolan, Forsängen Farsta Strand kl 10.15
30/3 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
31/3 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista

April
1/4 Bää muu nöff på förskola Baltazar Döbelnsgatan
5/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
6/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
7/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
8/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
11/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
12/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
13/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
19/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
20/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
21/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
22/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
25/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
26/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
27/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
28/4 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF

Maj
3/5 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
4/5 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
5/5 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
6/5 Bää muu nöff x 2 på förskola i Farsta SDF
9/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
10/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
11/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
12/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
13/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
16/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
17/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
18/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
19/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
23/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
24/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
25/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
30/5 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
31/5 Konsäärt på Öppna förskolan Forsängen kl 10.30

Juni
1/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
2/6 Hallå i ladan Öppna förskolan Farstaängen kl 10.00
3/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
7/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
8/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
9/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
10/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
13/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
15/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
16/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
17/6 Hallå i lådan/Speldosan förskola i Rinkeby-Kista
21/6 Badorkestern parkleken Ekholmen Skärholmen kl 15.00
22/6 Badorkestern x 2 i Rinkeby
28/6 Bää muu nöff parkleken Backen, Östberga kl 10 och kl 11.00
29/6 Hallå i lådan, Parkleken i Fagersjö kl 10.00
30/6 Hallå i lådan, Öppna förskolan/sommartorg Rågsved  kl 11.00
Speldosan, Öppna förskolan/Sommartorg Rågsved kl 13.00

Juli
11/7 Badjazz i plaskdammen Måsen, Fagersjö kl 10 och kl 14.00
12/7 Badjazz i plaskdammen Farstaängen kl 10 och kl 14.00
13/7  Badjazz i plaskdammen Skeppet, Sköndal kl 10 och kl 14.00
14/7 Badjazz i plaskdammen Fagerlid, Hökarängen kl 10 och kl 14.00

Augusti
10/8 Bää muu nöff Öppna förskolan/sommartorg Rågsved kl 11.00
17/8 Småpunk i Kungsträdgården, stora scenen Kulturfestivalen kl 17.00
20/8 Badorkestern i Kungsträdgården lilla scenen Kulturfestivalen  kl 15.00
23/8 Hallå i lådan/Speldosan Solhems förskolor, Bromsten
24/8 Hallå i lådan/Speldosan Solhems förskolor, Bromsten
25/8 Speldosan, dagmammor i Traneberg
26/8 Hallå i lådan/Speldosan Solhems förskolor Bromsten
30/8 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
31/8 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen

September
1/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
2/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
5/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
6/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
7/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
8/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
9/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
12/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
13/9 Bää muu nöff på förskolor i Skärholmen
14/9 Hallå i lådan/Speldosan på förskolan Trollstugan
15/9 Hallå i lådan x 2 förskolan Konradsberg
20/9 Konsäärt på förskolan Kullerbyttan, Årstaberg
21/9 Bää muu nöff på förskolan Forskaren, Frescati
22/9 Bää muu nöff x 2 Gröndals förskolor
23/9 Bää muu nöff x 2 Gröndals förskolor
26/9 Hallå i lådan, Öppna förskolan Semlan i Sköndal kl 10.15
27/9 Hallå i lådan  x 2 på förskolan Fiberpennan
29/9 Mekaniska orkestern på Hornstulls bibliotek kl 9.30
29/9 Mekaniska Orkestern på Tegelscenen kl 16.30
30/9 Mekaniska orkestern Brandbergens bibliotek, Haninge kl 15.00

Oktober
1/10 Mekaniska orkestern på Tegelscenen kl 13.00 och kl 15.00
3/10 Bää muu nöff Förskolan Rosteriet
4/10 Bää muu nöff Gärdesbackens förskola
5/10 Hallå i lådan Huddinge huvudbibliotek kl 10.00
6/10 Hallå i lådan på förskolan Trollflöjten i Vällingby kl 9.30
11/10 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Hässelby Norra
12/10 Bää muu nöff på förskolor i Hässelby Norra
14/10 Bää muu nöff förskolan Årstaligan, Årsta
16/10 Undra sa flundra på Tranströmmers bibliotek kl 13.00
17/10 Hallå i lådan, Spira förskolor Bromma
18/10 Hallå i lådan, förskolan Breitenfeldtsgatan
19/10 Hallå i lådan, Spira förskolor Bromsten
20/10 Hallå i lådan Spira förskolor Åkeshov
21/10 Hallå i lådan på förskolan 79 & Park
24/10 Bää muu nöff förskolan Svängen
25/10 Bää muu nöff förskolan Fyrbåken
26/10 Hallå i lådan Upplands Väsby
27/10 Hallå i lådan förskolan Oxenstiernan, Årsta

November
7/11 Filt & kudde förskola i Årstadal x 2
8/11 Filt & kudde förskola i Årstadal
9/11 Undra sa Flundra på Efterhäng Fanfaren i Farsta kl 16.30
10/11 Hallå i lådan/Speldosan förskolan Skeppet Östermalm
15/11 Filt & kudde förskolan Brunnen
16/11 Filt & kudde förskola i Årstadal x 2
17/11 Filt & kudde förskola i Årstadal
19/11 Konsäärt Skogås bibliotek kl 14.00
21/11 Hallå i lådan förskolan Baltazar södra
22/11 Hallå i lådan förskola i Östberga
23/11 Konsäärt i Upplands Väsby
24/11 Konsäärt Öppna förskolan Forsängen, Farsta strand kl 10.30
25/11 Konsäärt förskolan Gärdesbacken
28/11 Hallå i lådan förskola i Östberga
29/11 Hallå i lådan förskola i Östberga
30/11 Filt & kudde Alviks Bibliotek kl 9.15 och kl 10.15

December
1/12 Hallå i lådan och Speldosan på förskolan Kullerbyttan.
5/12 Hallå i lådan förskola i Östberga
6/12 Undra sa flundra Efterhäng i Rinkeby Folkets hus kl 16.30
7/12 Konsäärt Öppna förskolan i Farstaängen kl 10.00
8/12 Hallå i lådan Öppna förskolan Forsängen, Farsta strand
17/12 Konsäärt på Sigma Scen i Sigtuna

 

Spelschema 2021

april
6/4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
7/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
8/4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
9/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
13/4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
14/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
15/4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
16/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
19/4 Bää muu nöff x1 förskolor i Farsta stf
20 /4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
21/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
22/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
23/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
27/4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
28/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf
29 /4 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
30/4 Bää muu nöff x2 förskolor i Farsta stf

maj
3/5 Bää muu nöff x3 förskolor i Farsta stf
4/5 Hallå i lådan öppna förskolan Forsängen, Farsta strand
5/5 Hallå i lådan på förskolan Kronan, Kungsholmen
6/5 Bää muu nöff på Jensens förskola Kristineberg
7/5 Konsäärt  Hovsjö bibliotek INSTÄLLT!!
9/5 Konsäärt på Musikaliska INSTÄLLT!!
10/5 Bää muu nöff på förskolan Forskaren, Lappkärrsberget
11/5 Bää muu nöff förskolan Dammen, Kungsholmen
12/5 Bää muu nöff förskolan Skogen, Hammarbyhöjden
17/5 Bää muu nöff x 2 Loveiselunds förskolor, Hässelby
18/5 Bää muu nöff x 1 Loveiselunds förskolor, Hässelby
19/5 Bää muu nöff x 2 Loveiselunds förskolor, Hässelby
20/5 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Skärholmen
21/5 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Skärholmen
24/5 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Skärholmen
25/5 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Skärholmen
26/5 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Skärholmen
27/5 Bää muu nöff på förskolan Bokkammaren, Hässelby
28/5 Bää muu nöff  på förskolan Gula villan, Kungsholmen
31/5 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Skärholmen

juni
1/6 Bää muu nöff x2 på förskolan Astrakanen/Kaprifol, Hässelby Gård
2/6 Bää muu nöff x 2 Fagerlidsparken, Hökarängen
3/6 Grammisgala
7/6 Bää muu nöff x2 förskolan Lönneberga/Gröna katten; Hässelby
8/6 Bää muu nöff x 3 förskolan Majamyra, Axelsberg
9/6 Bää muu nöff x 2 förskolan Fiberpenna, Midsommarkransen
10/6 Premiär Mekaniska orkestern, Tegelscenen Hökarängen kl 17.00
12/6 Mekaniska orkestern, Tegelscenen Hökarängen kl 16.00
14/6 Hallå i lådan x 2 på förskolor i Bagarmossen
15/6 Hallå i lådan x 2 på förskolor i Bagarmossen
16/6 Hallå i lådan x 2 på förskolor i Bagarmossen
17/6 Hallå i lådan x 2 på förskolor i Bagarmossen
18/6 Bää muu nöff x 1 på förskola i Telefonplan
21/6 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Telefonplan
22/6 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Telefonplan
23/6 Hallå i lådan på förskola i Blåsut
24/6 Bää muu nöff x 2 på förskolor i Telefonplan

juli
26/7 Undra sa flundra x 2, Växjö
27/7 Undra sa flundra x 2, Växjö
28/7 Undra sa flundra x 2, Växjö
29/7 Undra sa flundra x 2, Växjö

augusti
10/8 Speldosan x 2 parklek Spånga-Tensta
11/8 Speldosan x 2 parklek Spånga-Tensta
12/8 Speldosan x 2 parklek Spånga-Tensta
17/8 Badorkestern i plaskdammen vid Fagelidsparken
21/8 Konsäärt kl 13.00 Kammarmusikfestivalen i Södertälje
26/8 Speldosan på förskolan Kullerbyttan, Årsta
31/8 Badorkestern på förskola Bäverhyddan

September
2/9 Bää muu nöff för dagmammor i Bromma
7/9 Hallå i lådan och Speldosan, Förskolan Årstaliden Årsta
8/9 Hallå i lådan kl 9.30 och 10.15 Öppna förskolan Odlarängen i Tallkrogen
9/9 Mekaniska orkestern på Efterhäng i Hjorthagen
12/9 Konsäärt kl 11.00 och 13.00 på Musikaliska
14/9 Bää muu nöff x 2 på Mitticity förskolor
15/9 Bää muu nöff x 3 på Mitticity förskolor
16/9 Bää muu nöff x 3 på Mitticity förskolor
17/9 Hallå i lådan på förskolan Lillskogen
20/9 Bää muu nöff x 2 på Mitticity förskolor
21/9 Hallå i lådan på Tyska skolans förskola
22/9 Bää muu nöff x 2 på Mitticity förskolor
23/9 Hallå i lådan på förskolan Kullerbyttan, Årsta
23/9 Bebispodden Live kl 16.30 på Tegelscenen, premiär!
24/9 Bebispodden Live Skogås bibliotek kl 10.00 OBS Ändrat datum!
28/9 Hallå i lådan på förskolan Forskaren
29/9 Bää muu nöff på förskolan Årstaligan
30/9 Hallå i lådan kl 10.30 på Öppna förskolan på parkleken Forsängen

Oktober
2/10 Konsäärt i Flemmingsbergskyrkan kl 13.00
4/10 Bää muu nöff i Fagerlidsparken kl 9.30 och kl 10.15
5/10 Filt & kudde x 2 på förskolan Svandammsgården
6/10 Mekaniska orkestern kl 16.30 Efterhäng i Bagarmossen
7/10 Filt & kudde x 2på förskolan Rönneberga
8/10 Hallå i lådan Flemmingsbergs bibliotek kl 10.00
11/10 Bää muu nöff på förskolan LM-gården
12/10 Bää muu nöff x 2 på förskolan Östbergabackarna
13/10 Bää muu nöff på förskolan Skagersvägen
14/10 Bää muu nöff på förskolan Hattis
15/10 Speldosan kl 15.30 Odlarängens parklek, Tallkorgen
19/10 Filt & kudde x 2 i Hagsätra/rågsved
20/10 Filt & kudde x 2 i Hagsätra/rågsved
21/10 TegelJazzkonsert med mina låtar, kl 16.30 Tegelscenen
26/10 Bää muu nöff på Förskolan Lunden, kl 10.00
27/10 Hallå i lådan på Jensens förskola i Kristineberg
28/10 Konsäärt på förskolan 79 & Park kl 9.30
29/10 Filt & kudde på förskolan Eurenii.

November
2/11 Mekaniska orkestern på Bagarmossens bibliotek kl 10.30
9/11 Bää muu nöff på förskolan Solåsen, Akalla
10/11 Mekaniska orkestern kl 16.30 Efterhäng i Midsommarkransen
11/11 Undra sa flundra på Efterhäng i Spånga Folkan
12/11 Konsäärt på öppna förskolan i Upplands bro x2
13/11 Konsäärt i Järfälla x 2
15/11 Mekaniska orkestern på Efterhäng i Falkenberg
16/11 Mekaniska orkestern på Efterhäng i Andersberg, Halmstad
17/11 Mekaniska orkestern på Efterhäng på Najaden i Halmstad
18/11 Mekaniska orkestern på Efterhäng på Komedianten Varberg
19/11 Mekaniska orkestern på Efterhäng på Tvååkers bibliotek
23/11 Bää muu nöff x 2 på förskolan Rönneberga
24/11 Badorkestern på förskolan Skeppet, Östermalm
25/11 Mekaniska orkestern kl 16.30 Tegelhäng på Tegelscenen
27/11 Speldosan på Flemingsbergs bibliotek kl 10.00
30/11 Filt & kudde på förskolan Viveln kl 10.00

December
1/12 Hallå i lådan på parkleken Semlan i Sköndal kl 10.00
2/12 Konsäärt på Öppna förskolan Forsängen Farsta strand kl 10.30
6/12 Bää muu nöff x 2 på förskolan Borgen i Hässelby
7/12 Speldosan x 2 på Stora Essingens Bibliotek
8/12 Mekaniska orkestern Efterhäng i Botkyrka
14/12 Hallå i lådan x 2 på förskolan Mirabell, Hässelby